Dansk Folkeoplysnings Samråd
RealkompetenceDemokratiKlimaNationalt Folkeoplysningsudvalg



Printvenlig udgave af siden Printvenlig

Her er du:


Folkeoplysningsudvalget har fået kommissorium

10. februar 2009


Hvordan kan folkeoplysningens samfundsmæssige betydning styrkes og synliggøres, så den tillige med foreningslivet i højere grad kan bidrage til sammenhængskraften og myndiggørelse af borgerne samt til uddannelse, integration, sundhed m.v.? Det er det overordnede spørgsmål, som regeringens folkeoplysningsudvalg skal behandle.

Undervisningsminister Bertel Haarder har nu fastlagt kommissoriet for det udvalg, der skal se på folkeoplysningens opgaver og arbejdsbetingelser. Samtidig har han besluttet, hvilke organisationer der skal være repræsenteret i udvalget. Organisationerne er blevet bedt om at udpege deres repræsentanter inden 20. februar.

I kommissoriet uddybes udvalgets opgaver således:
• At fremlægge forslag til, hvordan højskolen, folkeoplysningen og idræts- og foreningslivet i højere grad kan medvirke til at styrke demokrati og medborgerskab.
• At vurdere afgrænsningsspørgsmål og fremlægge forslag til, hvordan de folkeoplysende organisationer sikres lige vilkår med andre udbydere af læringsaktiviteter.
• At vurdere eksisterende fleksible tilrettelæggelsesformer og komme med forslag til, hvordan de kan videreudvikles og anvendes bredere.
• At vurdere hvorledes e-learning kan inddrages i livslang læring.
• At vurdere, om rammer og vilkår for det folkeoplysende arbejde er tilstrækkeligt fleksible og tidssvarende i forhold til de opgaver, folkeoplysningen forventes at lose i fremtiden, herunder om administrationen af folkeoplysningsloven kan gores mindre bureaukratisk.
• At fremlægge forslag til de fremtidige rammer for folkeoplysningen.

Udgiftsneutral
Udvalget bliver også bedt om at vurdere, om den gældende lovgivning skal ændres, men forslagene må ikke koste noget: ”Forslagene fra Folkeoplysningsudvalget finansieres inden for Undervisningsministeriets eksisterende økonomiske rammer.”

Sammensætning
Folkeoplysningsudvalget kommer til at bestå af
1 repræsentant for Folkehøjskolernes Forening i Danmark
2 repræsentanter for Dansk Folkeoplysnings Samråd
1 repræsentant for Idrættens Fællesråd
1 repræsentant for Dansk Ungdoms Fællesråd
1 repræsentant for KL
Derudover har undervisningsministeren udpeget viceborgmester i Holbæk kommune, Jens Stenbæk, som formand, og han har mulighed for at udpege yderligere medlemmer.

Kommissoriet understreger, at arbejdsformen skal være åben: ”Udvalget kan fx afholde konferencer, høringer mv. Andre myndigheder, repræsentanter for fx det folkeoplysende og kulturelle område, eksperter, internationale organisationers arbejde m.v. kan inddrages i arbejdet.

Udvalget kan igangsætte særskilte analyser og nedsætte underudvalg på udvalgte områder.

Arbejdet i udvalget skal være færdigt i slutningen af 2009.