Efterskolerne øger deres samfundsmæssige ansvar

Efterskolerne øger deres samfundsmæssige ansvar

21. juni 2011

Efterskolerne må udvikle videre på det bedste fra skoleformen i takt med kommende samfundsforandringer og forventninger. Derfor iværksætter Efterskoleforeningen nu et projekt med titlen ”Efterskole i tiden og til tiden”.

"Samfundsøkonomien strammer til og de politiske forventninger til, at alle partier i samfundet løfter sin del af det sociale ansvar er store," skriver Troels Borring, formand for Efterskoleforeningen, i et indlæg i foreningens blad.

Det nye projekt skal undersøge, "…hvordan skoleformen og Efterskoleforeningen kan gribe de udfordringer, der tegner sig for fremtiden konstruktivt an, således at vi bevarer og udvikler videre på det bedste fra vores skoleform i takt med kommende samfundskrav og forventninger," skriver formanden.  

Startskuddet bliver nedsættelsen af en kommission den 1. august, som skal komme med konkrete forslag til, hvordan efterskoleformen øger sit samfundsmæssige ansvar.

  Troels_Borring_rep2010_160
Troels Borring, formand for Efterskoleforeningen

På længere sigt skal projektet munde ud i en strategisk handlingsplan, hvor de politiske pejlemærker er:

• Frihedstænkningen i efterskoleverdenen
• Kvalitet i efterskoleverdenen
• Socialt ansvar i efterskoleverdenen
• Bæredygtig efterskole